11 – Příroda kolem nás

11 – Příroda kolem nás

Zdejší sídliště je ze všech stran obklopené přírodou. K jihu se sklání velká rekreační louka zakončená vrcholem Velké skály, západně navazuje lesík, kde pramení potok Haltýř. Na jihozápadě se rozkládá největší pražská vinice Salabka a západní svahy skrývají několik dobře schůdných cest až ke břehům Vltavy. Černá rokle s Trojským potokem je obklopena velmi strmými a neschůdnými svahy. Bohnické údolí bylo dříve nezalesněné, od středověku zde byly vinice, později i sady, o které se starali i chovanci v roce 1909 založené léčebny. Čimické údolí s dynamitkou ve svém ústí nás dovede kolem Kostoprtského rybníka až do původního centra Čimic, kde měli rybníky dokonce tři. Na východní straně sídliště nás na procházky láká i Čimický háj.

Fauna i flora by tu mohly mít ideální podmínky, ale množství lidí je značně negativně ovlivňuje.

Co tu roste?

Květena vltavského údolí

Nejcennější jsou plochy skalních stepí s dominující tařicí skalní a kostřavou sivou, z dalších druhů je možné zmínit hvozdík kartouzek, sesel sivý, netřesk výběžkatý, ale i chráněný křivatec český, koniklec luční český nebo bělozářku liliovitou. Zvláště v pozdním létě, kdy je již většina druhů odkvetlá, jsou zde nepřehlédnutelné krásně žlutě kvetoucí úbory hvězdnice zlatovlásek. Na mírnějších výslunných svazích s nezapojenou vegetací přechází porosty skalních stepí v teplomilná společenstva s dominující kostřavou walliskou. V lemových společenstvech a na sutích při úpatí skal se objevuje intenzivně vonící třemdava bílá. Velká část území je pokrytá teplomilnými křovinami s dřišťálem obecným, jeřábem břekem, skalníkem celokrajným, duby, hlohy a hojně se šířící trnkou obecnou.

Křivatec český
Koniklec luční český
Hvězdnice zlatohlávek

Zalesněná území

V dnešních lesních porostech, zvláště v jižní a západní části území, se vyskytuje řada nepůvodních dřevin, zejména akát, ale i vejmutovka a dub červený. Do budoucna je nezbytné pokračovat s vyřezáváním intenzivně se šířících keřů a dřevin a bránit tak cenné části stepí a skal před postupným zarůstáním.

Dřišťál obecný

Proč je dobré mít v lese staré a odumírající stromy?

Les není jenom zásobárnou dřeva, je to také biotop velkého množství organismů. Druhům, které jsou v některé části svého vývoje závislé na mrtvém (odumřelém) a tlejícím dřevě v různém stupni rozkladu, se říká saproxylické organismy – mohou to být houby nebo brouci.

Mozaikova seč

cílem je vytvořit mozaiku různých biotopů, na které jsou vázáni zejména motýli, ale i další druhy bezobratlých živočichů. Je to analogie dřívějšího hospodaření, kdy si každý udržoval své políčko, přičemž na louce zůstával travní porost v různých fázích vývoje. Zejména motýli totiž vyžadují ke svému vývoji pestrou paletu mikrohabitatů. Scelováním pozemků to všechno zaniklo a proto dnes mnohé druhy zaznamenávají dramatický úbytek.

Co tu žije?

Fauna bezobratlých

Exponované stepní plochy jsou bohaté na výskyt teplomilného hmyzu. V přírodní památce (chráněné území, dále PP) Velká skála je evidováno množství mandelinek, střevlíkovitých brouků, bezkřídlých nosatců, z pavouků teplomilní slíďáci a skákavky, sekáči, vzácná kutilka, řada druhů ploštic i tesaříci.


stepník rudý
Stepník rudý


Z rovnokřídlých se zde vyskytuje v posledních letech stále hojnější cvrčivec révový, při toulkách, např. v PP Salabka, před vámi vyletují saranče modrokřídlé a kobylky popelavé, případně křídlaté.

Střevlík měděný
Střevlík měděný

PP Havránka hostí různý blanokřídlý hmyz – zejména hrabalky, paličatky rodu Abia, čmeláky a různé druhy samotářských včel, včetně nápadné drvodělky fialové. Z brouků, kromě suchomilných potemníků, třeba vzácné druhy dřepčíků. U vyhlídky v PP Bohnické údolí lze zahlédnout nápadného pavouka stepníka rudého, u pat skal v písečných trychtýřích číhají na kořist larvy mravkolvů. V PP Trojská (významná stepní lokalita) se vyskytují vzácné vosičky, jejichž další výskyt je na jižní Moravě, Slovensku a v Maďarsku. Častá jsou od řeky zaletující šídla, šidélka a vážky.

saranče modrokřídlá
Saranče modrokřídlá

Plazi a obojživelníci

Na specifické podmínky ostře zahloubeného říčního údolí se skalnatými svahy je vázán výskyt ještěrky zelené a užovky podplamaté. Právě ta je velmi zranitelným druhem, zejména při migraci ze zimovišť ve skalách k řece, kde loví potravu (hlavně ryby). Z důvodu nevhodně navržené cyklostezky dochází zbytečně k jejím častým úmrtím. Totéž se stává i užovce obojkové, která je také vázána na vodní prostředí (její potravou jsou ale hlavně žáby). Z obojživelníků je velmi významný výskyt čolka velkého, který žije ve vltavských tůních. V bočních údolích kaňonu Vltavy můžeme potkat mloka skvrnitého. Jeho samice kladou larvy do potoků a malých jezírek. Na svých toulkách můžete zejména ve večerních hodinách potkat ropuchu obecnou, o zvukový doprovod se starají skokani skřehotaví. Z hnědých skokanů tady žije skokan štíhlý, vzácněji skokan hnědý.

mlok-nepopsany
Mlok skvrnitý
jesterka-zelena
Ještěrka zelena
uzovka-podplamata
Užovka podplamata

Motýli

Buližníkový vcholek Velké skály okupují při námluvách a letech otakárci ovocní a fenykloví, běžná je tu babočka admirál, na loukách pod skalami na vojtěšce a jeteli se vyskytují modrásci – krušinoví, kozincoví, černolemí, podobní, tmavohnědí, k podzimu modrásci vikvicoví. Poblíž Velké skály v prostoru bývalé třešňovky na keřích bývalo mnoho ostruháčků – březový, jilmový s kresbou W na rubu dolního křídla, či kapinicový.

modrasek-kozincovy
Modrásek kozincový
babocka-admiral
Babočka admirál, zavřená křídla
babocka-admiral2
Babočka admirál

Kvůli intenzivnímu kácení keřů – trnek, hlohů, dřišťálu či ptačího zobu – které jsou nezbytnou součástí vývojového cyklu – však ostruháčci na louce pod Velkou skálou zmizeli. Larvám totiž chyběla vhodná potrava.

ostruhacek-jilmovy
Ostruháček jilmový
Ostruháček kapinicový
Ostruháček kapinicový

U ostruháčků je pro určení druhu důležitejší reverz křídel, rub, “zavřená křídla”

Jak daleko létá motýl?

Babočka bodláková nesnáší teploty pod bodem mrazu, a proto odlétá do jižní Evropy a Afriky. Po uschnutí živných rostlin na jihu se vrací do střední Evropy, často pokračuje až do Skandinávie. Před pár lety byly na našem sídlišti stovky migrujících baboček.

Který motýl má voničkový pruh a k čemu mu slouží?

Perleťovec stříbropásek je krásný velký motýl, jehož sameček má na horním křídle voničkové pruhy, samička má křídlo se skvrnami. Voničkový pruh může mít formu tmavších šikmých proužků na líci horního křídla. Je tvořen speciálními šupinkami, které vylučují atraktivní feromony pro přilákání samiček.

Taky se vám pletou tihle černí fešáci?

Krkavcovití ptáci – krkavec, havran, vrána, i kavka – patří mezi nejinteligentnější druhy ptáků, jsou velmi společenští, dovedou rozpoznávat lidské tváře a umí používat “nástroje”. Peří třech prvních se kovově leskne, zobáky se ale poměrně odlišují. Kavka má jako jediná světlé oči, černou čepičku a matně černé peří.

Kavka obecná
Kavka obecná

Ptáci

Ptáků žije v našem okolí široká škála.  Zdaleka je slyšitelný do stromu „bubnující“ strakapoud velký i malý, v podrostech nižších keřů a křovin se schovává pěnice slavíková a černohlavá, i mezi domy sídlišť lze zahlédnout žlunu zelenou či žluvu hajní.

Žluva hajní má nezaměnitelně žlutý kabátek a melodický hlas, který volá “pojď na pivo”. Na zimu odlétá do jižní Afriky, cesta jí trvá asi 3 týdny. Zdržuje se spíš v nížinách či lužních lesích.

Žluva hajní
Žluva hajní
zluna-zelena
Žluna zelena

Žluna zelená patří mezi šplhavce a ti mají drsnější hlasy než pěvci. Zdržuje se ve městech, parcích, má výraznou červenou čepičku a zelenožluté tělo. Poměrně hojný pták s typickým “houpavým letem” – střídá fáze mávání křídel a fázi, kdy má křídla po delší dobu přitisknuta k tělu.

žluVa - je žlutý pěVec, který láká na piVo

žluNa - je zeleNý šplhouN

Kromě zpěvných ptáků – opravdu tu můžete slyšet i slavíka obecného, drozda, budníčka či sedmihláska – obývají sídliště také sovy. Kalous ušatý občas hnízdí na stromech pár metrů před domy (a po dobu, kdy na stromech posedávají mláďata, celé hodiny slyšíte jejich typické houkání).

Patří mezi naše nejhojnější sovy, dostal jméno podle vystouplých peříček, která tvoří “ouška” na hlavě. Rozpětí křídel je 86-98 cm, má velmi jemné peří a proto létá velmi potichu, v noci mláďata volají hlasitě „príih“ a jsou slyšet až 1 km.

kalous-usaty
Kalous ušatý

Kolem polí hlídkují dravci – káně lesní a poštolka obecná. Ty již několikrát úspěšně zahnízdily na lodžii či parapetu sídlištních domů.

Příspěvky_sítě - postolka-obecna-v-letu
Poštolka obecná, rozpětí křídel 68-78 cm, ocas i křídla dlouhá, třepetavě se vznáší s vějířovitě roztaženým ocasem. Ostré volání „kí-kí-kí-kí“.
Káně lesní je větší pták s širokými křídly, rozpětí je 110-130 cm, sedává nehybně na kůlech a sloupech a vyhlíží kořist, v letu se ozývá mňoukavým „piijej”.

Na rybnících se vyskytuje potápka roháč (největší evropská potápka, typická dlouhým krkem drženým kolmo k hladině a viditelnými „oušky“ na hlavě), lyska černá (s bílým zobákem a „lysinou“ na čele), slípka zelenonohá, častá na rybníku v Čimicích (tmavá s dlouhýma zelenýma nohama a červeným zobákem), a kachny a jejich příbuzní.

Slipka-zelenonoha
Slípka zelenonohá

Savci

Vzhledem k exponované poloze se v území vyskytuje omezený počet druhů savců

Lze tu spatřit lasici kolčavu – nejmenší šelmu na světě, která je hnědá a má bílé břicho, štíhlé válcovité tělo s krátkýma nohama a krátkým ocáskem váží cca 250 g, dosahuje 11-26 cm.

Lasice Kolčová
Lasice kolčava
Lasice hranostaj
Lasice hranostaj

O něco větší lasice hranostaj je v létě stejně barevná jako kolčava, ale má špičku ocasu černou. V zimě se, až na černou špičku ocasu, přesrstí do bílé. Bílá hustá srst s typickými černými “puntíky” se dříve používala na luxusní “hermelínové” límce či pláště. Hranostaj váží asi 350 g. Oba druhy dokážou ulovit kořist až do velikosti králíka. Oba druhy lasic jsou značně přizpůsobivé a vyznačují se spíše noční aktivitou, přebíhají ale i ve dne.

Kuna skalní (někdy označovaná i jako domácí) je běžná evropská šelma s velkou bílou náprsenkou, bílými okraji uší a černým čenichem. Je mohutnější, váží až 2 kg a žije samotářsky. Dovede zabít i menší domácí zvíře, často žije na půdách domů, dovede rozkousat kabely plechového miláčka.

Vyskytují se tu i další druhy savců – veverka obecná, zajíc polní, drobní hlodavci, řada drobných hmyzožravců (bělozubky a rejsci), běžně i ježek západní.

Kuna skalní
Kuna skalní

Nebojte se netopýrů

Netopýr nejmenší
Netopýr nejmenší

Se soumrakem se na obloze místo ladných ptáků objevují netopýři – dráhy jejich letu jsou trhané, protože náhle mění směr pohybu. Jsou to hmyzožravci a potravu vyhledávají mezi korunami stromů, někteří zaznamenají i velké střevlíky pobíhající po zemi. Aktuálně jsou nejohroženější populace žijící v mezerách mezi panely, pod střešní krytinou nebo izolací panelových domů, při zateplování domů jim lidé znemožňují úkryty využít. V místních parcích žije nejčastěji netopýr rezavý a netopýr nejmenší, nad vodní hladinou poletuje netopýr vodní.

Rorýsi na sídlišti

Paneláky a jejich ventilační otvory si oblíbili také rorýsi obecní, jelikož jejich přirozená hnízdiště – skalní rozsedliny a duté stromy – nejsou již běžně dostupná. Lze jim nabídnout budky umístěné na panelácích- rorýsovníky.
Stěhovaví rorýsi náleží do řádu svišťounů, kteří patří k nejlepším letcům ptačí říše. Ač vypadají spíše jako vlaštovky, nejbližšími příbuznými jsou kolibříci. Většinu svého života tráví ve vzduchu, kde loví potravu, spí a páří se. Po vylétnutí z hnízda často nemají kontakt se zemí celé měsíce, výzkumem byly potvrzeny i případy, kdy mladý rorýs létal a plachtil nepřetržitě více než rok. Hnízdo slouží výhradně pro vyvedení mláďat. Mají zakrnělé nohy, které jim neumožňují vzlétnout z rovné plochy vzhůru.

rorys

Použitá literatura a další zdroje

Texová část: Blanka Rošická
Odborná spolupráce: Daniel Hrčka, Petr Rosendorf, Martin Chochel
Fotografie : Daniel Hrčka, Petr Rosendorf, vithotarek.cz, Tomáš Svačina Zdroje: Motýli a housenky střední Evropy IV., Chráněná území Prahy 8 – brožury Ekocentra Křivatec, Ptáci Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, Příroda v ČSSR, wikipedia.cz, www.prirodadokapsy.cz, salvia-os.cz, rorysi.cz, ornita.cz

Rozkvět vinařství – 15. století

Husitské války způsobily dočasný úpadek, vinice byly po nich vcelku rychle obnoveny, a nastal tak velký rozvoj, že dobu od pol. 15. století do začátku třicetileté války lze považovat za zlatou dobu pražského vinařství. Pražská produkce vína dosahovala 60 000 hektolitrů ročně. Rušení vinic se nepovolovalo kvůli poplatku, který z nich plynul do královské komory. Vinice se táhly po svazích Dejvic, Nebušic, nad Břevnovem, Košířemi, Smíchovem a Radlicemi k Vltavě a na jejích pravém břehu kolem Nového Města přes Nusle, Strašnice, Vinohrady a Žižkov a dále přes Libeň do Troje. Při vinicích byly zahrady, sady, chmelnice a skleníky, mezi vinohrady se jen zřídka nacházelo pole.

okoli dynamitky podle III voj mapovani

Kam s ní?

Místo pro výstavbu nové továrny bylo potřeba pečlivě zvolit, aby případný výbuch neohrozil okolní zástavbu. Z logistických důvodů bylo ale preferováno umístění v nejbližším okolí města, pokud možno poblíž železnice. Nejdříve bylo prozkoumáváno okolí Drahanského mlýna. Zde však firma v březnu 1870 narazila na odpor místních zemědělců a jejich samosprávy. Další volba tedy padla na Zámeckou rokli.

Situace kolem roku 1880

Obtíže před výstavbou

I v případě Zámecké rokle došlo k velkému odporu místních obyvatel. Firma Alfred Nobel & Co. tedy svěřila plnou moc pražskému obchodníkovi Augustu Schramovi, který již zastával pozici výhradního distributora dynamitu v Čechách a orientoval se v místním podnikatelském prostředí. Proti projektu vystoupili i silní oponenti, především provozovatel zmiňované železnice, který se bál o bezpečnost vlaků. Celá výstavba totiž probíhala v atmosféře roku 1870, kdy téměř každý týden proběhl novinami článek o výbuchu dynamitu někde v Evropě. Je dnes poměrně těžké vcítit se do tehdejší doby, ale je důležité si uvědomit, že skutečná síla moderních trhavin nebyla veřejnosti vůbec známa a vyvolávala v ní značné obavy. Ke schválení projektu přesto nakonec došlo a na konci léta 1870 továrna začala s výrobou. Továrna v Zámcích se tak stala vůbec první továrnou na dynamit v Rakousko-Uhersku a byla teprve šestou takovou továrnou na světě. O urychlení výstavby a získání nezbytné živnostenské koncese na jaře 1870 se zasazoval i samotný Alfred Nobel. Je možné, že se účastnil jednání přímo v Praze. Konkrétnější informace ovšem nejsou známy. Ke schválení projektu přesto nakonec došlo a na konci léta 1870 se započalo s výrobou. Továrna v Zámcích se tak stala vůbec první továrnou na dynamit v Rakousku-Uhersku a byla teprve šestým takovým místem na světě.

Hudební sbor

Vliv na vývoj obce

Výstavba ústavu představovala pracovní příležitosti  pro budoucí personál i pro ty, kteří se přímo podíleli na stavbě.  Počet obyvatel  tak značně vzrostl. Zatímco v roce 1900 vykazovalo sčítání obyvatel 679 osob, po otevření ústavu jich v roce 1910 bylo evidováno již 2264 a o jedenáct let později 3150.

S přibývajícími obyvateli se rozrůstaly rodinné domy a vznikaly nové obchody a služby.

Ústav měl také vliv na rozvoj kulturního života v obci. V Divadle se od roku 1932 konala divadelní a hudební představení profesionálních souborů i souborů tvořených pacienty a personálem jako součást terapie. Po únoru 1948 byla činnost divadla zastavena. Znovu svůj provoz zahájilo v roce 1991 a rozšířilo svůj program o společenské a vzdělávací akce. V postranní budově byl později otevřen klub V. kolona, který nabízí koncerty, umělecké workshopy, projekce, výstavy, atd. Personál tvoří většinou klienti psychiatrické nemocnice.

Neopomenutelným přínosem pro Bohničany je nemocniční park, ve kterém jako by se při procházkách zpomalil čas a ztišil ruch velkoměsta.

Je třeba si uvědomit, že sídliště Bohnice bylo vystavěno až v 70. letech 20. století, a tak byl ústav přes 60 let stěžejním objektem obce a na vývoj původně malé vesnice za Prahou měl zásadní vliv.

Kadomské vrásnění

probíhalo před 550 mil. let, na konci starohor, v souvislosti s pohybem kontinentů. V oblasti, kde se kontinentální desky přibližovaly a srážely, docházelo k vyzdvižení pohoří a následnému ústupu moře. Do současnosti se kadomská pohoří nezachovala, během dlouhé geologické historie byla obroušena erozí. Dodnes ale tvoří základ Českého masivu i celé Evropy.

Tatínek s koňmi

Od kdy zde Psychiatrická nemocnice stojí a proč vznikla právě v Bohnicích?

Vlivem nových společensko-ekonomických nároků na jedince a prudkým nárůstem populace  v druhé polovině 19. století výrazně vzrostl počet lidí s duševními potížemi. Kapacita jediného ústavu pro choromyslné v Praze V Kateřinkách (dnešní Psychiatrická klinika na Karlově) a mimopražských ústavů nestačila, a proto se zemský výbor království českého v roce 1903 rozhodl o založení nového zařízení tohoto typu.

Při výběru pozemků zvítězil velkostatek o 303 hektarech nacházející se v Bohnicích, jež tehdy byly vesnicí s velmi omezenou infrastrukturou. Výbor ho odkoupil od Karla Matouše za 730 000 K, což za tak rozlehlý pozemek v porovnání s ostatními nabídkami představovalo výhodnou koupi. Asi 64 ha z této plochy bylo určeno pro stavby, zbylou část tvořila zemědělská půda. Důležitým kritériem volby byla soběstačnost areálu.  Tomu ústav dostál skvěle: měl svou vlastní vodárnou, elektrárnou, kanalizaci,  ornou půdu, lesy, vinici Lísek,  i vlastní  služby – pekárnu, vinárnu, prádelnu, kuchyň, kostel i hřbitov stal se tak autonomním komplexem.

Výhodou byla rovněž odlehlost místa a příroda skýtající potřebný klid. Na přípravných stavebních pracích se podíleli  pacienti z Kateřinek a trestanci z pražské věznice.

 V roce 1909 zahájil ústav činnost pod vedením ředitele MUDr. Jana Hraše.

praveci lovci pozoruji srstnateho nosorozce

Člověk

ČLOVĚK

Z geologického hlediska člověk ovlivňuje povrch planety velice krátkou dobu, ovšem výrazným způsobem přizpůsobuje krajinu svým potřebám.

Ve starší době kamenné lovci využívali vyvýšené skály jako pozorovatelny při lovu zvěře a dočasné tábořiště. Důkazy k tomu byly nalezeny na vrchu Ládví.

Pravěcí lovci
Pohled z velké skály na sever 1924

Úrodné sprašové půdy a dostatek pitné vody byly hlavními předpoklady, aby se zde usadili první zemědělci už v mladší době kamenné. Oblast Bohnic a Čimic je od té doby nepřetržitě obydlená, o čemž svědčí archeologické nálezy.

Dalším významným zásahem do krajiny byla výstavba bohnického sídliště v 70. letech 20. století. Úrodná pole se změnila ve staveniště a do oblasti se přistěhovalo velké množství lidí. To vedlo k nadměrné návštěvnosti okolní přírody a její částečné devastaci.

Buližník

Eroze

EROZE

je přirozený proces rozrušování zemského povrchu a přenášení uvolněných materiálů. Hlavní faktory, které způsobují erozi, jsou: teplota, voda, vítr a živé organismy.

KŘEMENCE neboli BULIŽNÍKY

jsou nejtvrdšími horninami na území Prahy. Vznikaly jako usazeniny v místech horkých podmořských pramenů spojených s podmořskou sopečnou činností v době starohor. Velmi tvrdý buližník odolával erozi a proto dnes můžeme vidět téměř souvislý skalnatý hřeben buližníku od vrchu Ládví, přes Čimický háj a Velkou skálu, který na levém břehu Vltavy pokračuje vrchem Suchdol (na mapě vyznačen žlutě).

USAZENINY neboli SEDIMENTY

Zvětralé části povrchu jsou odnášeny nejčastěji vodou. V klidnějších místech (v tůních nebo na mořském dně) se usazují v podobě sypkých usazenin. Jejich zpevněním pak vznikly slepence, pískovce, prachovce a jílovce. Ve čtvrtohorách, v dobách ledových, bylo málo srážek, a proto byl netypicky výrazný i větrný odnos. Na severní straně skalnatého hřebenu Ládví – Čimický háj – Velká Skála – Suchdol bylo v té době závětří, ve kterém se usadily mocné „závěje“ spraší. Právě naváté spraše se staly základem úrodné zemědělské půdy, která dala našim předkům možnost usadit se, vybudovat zemědělství a s ním první lidské civilizace.

sopka

Sopečná činnost

Jádro planety Země je žhavé a jeho obrovská energie se na povrchu projevuje sopečnou činností. Prasklinami v zemské kůře se extrémně horké magma, směs roztavených hornin a plynů, dere až na povrch, a tak utváří krajinu.

SOPKY NA ÚZEMÍ ČR

Ačkoli to dnes není na první pohled patrné, i území České republiky bylo formováno sopečnou činností. Nejmladší sopky byly činné (tedy chrlily lávu) ještě na počátku čtvrtohor. I hora Říp, kterou můžeme z Bohnic vidět, je pozůstatek třetihorní sopky. Ještě bližší, ale méně známá stopa sopečné činnosti, je pahorek Kopeč u Odoleny Vody, sotva 20 km odtud. Návrší je tvořeno čedičem, což je ztuhlá láva z vývěru sopky. Umíte vyjmenovat i další pozůstatky sopečné činnosti, které můžeme vidět na území ČR?

3-geologicka-minulost

3 – Geologická minulost

Velký třesk, rozpínání vesmíru, vznik Sluneční soustavy, bouřlivé období „novorozené“ planety Země, posuny kontinentů, vznik oceánů a moří, horotvorné procesy. To všechno čas od času slýcháme a každý z nás má asi nějakou představu, o co se jedná. Ale umíme si představit, že výsledkem všech těchto procesů je i místo, na kterém právě stojíme?

SOPEČNÁ ČINNOST

Jádro planety Země je žhavé a jeho obrovská energie se na povrchu projevuje sopečnou činností. Prasklinami v zemské kůře se extrémně horké magma, směs roztavených hornin a plynů, dere až na povrch, a tak utváří krajinu.

SOPKY NA ÚZEMÍ ČR

Ačkoli to dnes není na první pohled patrné, i území České republiky bylo formováno sopečnou činností. Nejmladší sopky byly činné (tedy chrlily lávu) ještě na počátku čtvrtohor. I hora Říp, kterou můžeme z Bohnic vidět, je pozůstatek třetihorní sopky. Ještě bližší, ale méně známá stopa sopečné činnosti, je pahorek Kopeč u Odoleny Vody, sotva 20 km odtud. Návrší je tvořeno čedičem, což je ztuhlá láva z vývěru sopky. Umíte vyjmenovat i další pozůstatky sopečné činnosti, které můžeme vidět na území ČR?

MÍSTNÍ NÁZVY

odrážejí geologickou historii území, aniž si to uvědomujeme. Naši předci pozorovali přírodu, aby mohli využívat přírodní zdroje ke svému přežití. Aby se orientovali v krajině, dávali místům jména, která často vznikala spontánně.

V ulici „Na pískovně“ se těžil písek pro stavbu Bohnické léčebny. Prostor po vytěženém písku je dnes využíván jako sportoviště.

Na Pentlovce bývala cihelna a říkalo se tam „Na hliníku“, což je místo, kde se těží „hlína“, surovina na výrobu cihel.

Název „Velká skála“ upozorňuje na to, že se jedná o jeden z nejvyšších skalnatých bodů v okolí.

Cihelna Pentlovka
Cihelna Pentlovka 1924

EROZE

je přirozený proces rozrušování zemského povrchu a přenášení uvolněných materiálů. Hlavní faktory, které způsobují erozi, jsou: teplota, voda, vítr a živé organismy.

KŘEMENCE neboli BULIŽNÍKY

jsou nejtvrdšími horninami na území Prahy. Vznikaly jako usazeniny v místech horkých podmořských pramenů spojených s podmořskou sopečnou činností v době starohor. Velmi tvrdý buližník odolával erozi a proto dnes můžeme vidět téměř souvislý skalnatý hřeben buližníku od vrchu Ládví, přes Čimický háj a Velkou skálu, který na levém břehu Vltavy pokračuje vrchem Suchdol (na mapě vyznačen žlutě).

USAZENINY neboli SEDIMENTY

Zvětralé části povrchu jsou odnášeny nejčastěji vodou. V klidnějších místech (v tůních nebo na mořském dně) se usazují v podobě sypkých usazenin. Jejich zpevněním pak vznikly slepence, pískovce, prachovce a jílovce. Ve čtvrtohorách, v dobách ledových, bylo málo srážek, a proto byl netypicky výrazný i větrný odnos. Na severní straně skalnatého hřebenu Ládví – Čimický háj – Velká Skála – Suchdol bylo v té době závětří, ve kterém se usadily mocné „závěje“ spraší. Právě naváté spraše se staly základem úrodné zemědělské půdy, která dala našim předkům možnost usadit se, vybudovat zemědělství a s ním první lidské civilizace.

ČLOVĚK

Z geologického hlediska člověk ovlivňuje povrch planety velice krátkou dobu, ovšem výrazným způsobem přizpůsobuje krajinu svým potřebám.

Ve starší době kamenné lovci využívali vyvýšené skály jako pozorovatelny při lovu zvěře a dočasné tábořiště. Důkazy k tomu byly nalezeny na vrchu Ládví.

praveci lovci pozoruji srstnateho nosorozce
Pravěcí lovci © Petr Modlitba, 2022
Pohled z velké skály
Pohled z velké skály na sever 1924

Úrodné sprašové půdy a dostatek pitné vody byly hlavními předpoklady, aby se zde usadili první zemědělci už v mladší době kamenné. Oblast Bohnic a Čimic je od té doby nepřetržitě obydlená, o čemž svědčí archeologické nálezy.

Dalším významným zásahem do krajiny byla výstavba bohnického sídliště v 70. letech 20. století. Úrodná pole se změnila ve staveniště a do oblasti se přistěhovalo velké množství lidí. To vedlo k nadměrné návštěvnosti okolní přírody a její částečné devastaci.

STAROHORY

(před 2 500-539 mil. let)

Vznikaly zárodky dnešních kontinentů. Území Čech se v té době pravděpodobně nacházelo na jižní polokouli, a to na mořském dně. Poblíž vývěrů podmořských horkých pramenů vznikaly buližníky. Život v chladném moři představovaly jednobuněčné organismy (jejich mikroskopické zkameněliny byly objeveny v místních buližnících).

KADOMSKÉ VRÁSNĚNÍ

probíhalo před 550 mil. let, na konci starohor, v souvislosti s pohybem kontinentů. V oblasti, kde se kontinentální desky přibližovaly a srážely, docházelo k vyzdvižení pohoří a následnému ústupu moře. Do současnosti se kadomská pohoří nezachovala, během dlouhé geologické historie byla obroušena erozí. Dodnes ale tvoří základ Českého masivu i celé Evropy.

PRVOHORY

(před 539-252 mil. let)

Území Čech se zvolna posouvalo na sever, pokleslo a znovu bylo zaplaveno mořem na dalších 125 mil. let. Moře tvořilo asi 120 km široký průliv mezi Plzní a Železnými horami. Velká skála se ocitla pod hladinou moře. Z té doby pocházejí usazeniny jako břidlice, pískovce a vápence.

kambricke more
kambrické moře © Petr Modlitba, 2022

VARISKÉ VRÁSNĚNÍ

asi před 370 mil. let se opět oblast Evropy začala zvedat, moře ustoupilo a krajina byla vystavena vlivům eroze dalších 270 mil. let. Společné působení vody, větru a měnících se teplot odplavilo měkčí materiály a vypreparovalo buližníkové ostrůvky z prvohorních usazenin.

DRUHOHORY

(před 252-66 mil.let)

Moře se vrátilo potřetí na území dnešní Prahy asi před 98 mil. let., v období pozdní křídy. Velká skála, Ládví a další skalní útvary se staly součástí souostroví malých ostrůvků, o které se tříštil mořský příboj.

plesiosaurus
plesiosaurus © Petr Modlitba, 2022

MOŘSKÝ PŘÍBOJ

rovněž velmi významně formoval území kolem nás.  Jeho vliv je dodnes vidět na přírodní památce Ládví, kde vlny druhohorního moře vymlely do skalnatých útesů prohlubně, ve kterých se usadily příbojem omleté buližníkové valouny. Dále od útesů (celá oblast Kobylis, Bohnic a Čimic) se usazovaly hrubozrnné nazelenalé pískovce. Později hladina moře ještě stoupla, ostrůvky buližníku se ponořily pod hladinu, a v oblasti se usazovaly prachovité slínovce „opuky“ (např. severovýchodně od Velké Skály).

TŘETIHORY

(před 66-2,6 mil.let)

Vlivem vyzvednutí kontinentu před více než 80 miliony let moře opět ustoupilo z území Prahy. Tentokrát nebyl tento proces provázen vrásněním. Pražská kotlina byla na konci třetihor (před 4-5 mil. let) mnohem mělčí a rozlehlejší. Navíc byla bez souvislých lesů a řeka v ní často měnila koryto. 

Tou řekou však byla Berounka, v té době hlavní česká řeka. Prahou protékala z jihu na sever a území dnešního města opouštěla v sedle mezi Ďáblickým a Čimickým hájem, v úrovni Kobyliské vozovny, a tekla dále na sever. Labe, v té době méně významná řeka, se vlévalo do Berounky o 200 m dále. Vltava byla v té době malou říčkou, která se vlévala do Berounky kousek od jejich dnešního soutoku. Vlivem zvedání evropské kontinentální desky se vodní poměry změnily. Vltava se stala mohutnější a začala si razit cestu od Šumavy skrz Prahu na sever.

Starohory valoun omletý řekou ve třetihorách
valoun omletý řekou ve třetihorách, nalezeno v Bohnicích

ČTVRTOHORY

(před 2,6 mil. let až doposud)

Období čtvrtohor trvalo v rámci celé historie Země „jen“ 2,6 mil. let (a trvá dodnes), přesto v něm došlo k nejzásadnějším změnám na území Pražské kotliny.  Střídaly se doby ledové a meziledové, tedy statisíce let střídání teplot, usazování a eroze. Usazeniny štěrků a písků vytvořily ve čtvrtohorách celkem 11 výrazných teras, podle toho můžeme usuzovat, že proběhlo 11 dob ledových a meziledových. Zbytky jedné z nich, Suchdolské terasy, jsou dodnes součástí Velké skály. Lze je vidět i na vyhlídce Podhoří, kde leží množství hladce opracovaných valounků křemene a dalších naplavených hornin velmi odlišných od hornin utvářejících podloží v této oblasti.

Pohled z Velké skály na jihozápad
Pohled z Velké skály na jihozápad

VLTAVA

Na počátku čtvrtohor se Vltava klikatila mělkým údolím na úrovni Velké skály. To znamená, že právě teď stojíte na dně pravěké Vltavy. V dobách meziledových si Vltava postupně vymlela své dnešní koryto. Tvrdé buližníkové skály odolávaly erozi a řeka si našla snazší cestu, posunula se na západ a prorazila 100 m hluboký kaňon mezi Suchdolem a Bohnicemi.

DOBA LEDOVÁ

V dobách ledových byla většina vody vázána v ledovcích a na kontinentu Evropa panovalo velmi suché a chladné podnebí. Silný vítr unášel velké množství prachu. Usazené spraše se staly základem zemědělsky úrodné půdy v této oblasti.

 

DOBA MEZILEDOVÁ

Po oteplení docházelo k tání ledovců a silným srážkám. Prudké proudy vody erodovaly krajinu. Tak vznikly strmé rokle a svahy, které dnes vidíme v Troji, Bohnicích a Čimicích. I např. Bohnický potok, který je dnes jen nevýrazným potůčkem, v průběhu čtvrtohor vyhloubil Bohnické údolí.

Bohnice spraš
Vrstva spraše s kořeny rostlin

Použitá literatura a další zdroje

Textová část: Ing. Martina Šichová
Odborná spolupráce: RNDr. Boris Ekrt
Grafické zpracování: Miki Mára

Použitá literatura
ZO ČSOP Křivatec, série publikací Chráněná území Prahy 8 (2006-2013),
Lutovský, Smejtek a kol.: Pravěká Praha, 2005,

Semotanová a kol: Ottův historický atlas Praha, 2015,

Wikipedia, Google mapy

Realizace –červen 2022

16 – Voda

16 – Voda

Voda je zdrojem veškerého života, součástí každého živého organizmu. Život bez ní nemůže existovat, někdy ale dovede nečekaně ukázat svou sílu. Nachází se všude kolem nás a proto je naší povinností ji chránit, zadržovat ji v krajině  a snažit se o zachování všech jejích forem v přírodě.

 

Na svých výletech jste na vodu v některé její podobě už určitě narazili.

Víte, jak se vlastně liší mezi sebou?

Pramen – přirozený vývěr podzemní vody na povrch.

Studánka – pramen upravený tak, aby se z něj dala nabírat voda.

Potok – přirozený vodní tok.

Řeka – přirozený vodní tok s větším průtokem, délkou a povodím než potok.

Rybník – vodní nádrž vytvořená člověkem, určená především k chovu ryb a k zadržování  vody. Lze v něm regulovat hladinu vody, je spíš mělký.

Jezero – přírodní vodní nádrž, bývá hlubší než rybník.

Retenční nádrž – uměle vytvořená, slouží výhradně k zadržení dešťových srážek, hladina vody je v ní většinou velmi nízká.

Suché poldry – trvale prázdné retenční nádrže sloužící k zachycení vody při povodních.

Přehrady – nádrže s objemem vody větším než 2 mil. m3 nebo hloubkou větší než 9m.

Tůně – malé vodní plochy bez hráze a vypouštěcího zařízení. Slouží hlavně obojživelníkům a vodním bezobratlým, a proto by neměly být zarybňovány. Mohou být součástí vodních toků, ale vyskytují se i samostatně.

Bohníček

Potoky

Stav potoků ve městech je úzce propojen s výstavbou podzemních sítí. Budovy vyžadují stabilní (a tedy i suché) základy, proto se prameniště drénují (voda se odvádí trubkami do kanalizace), a potoky či rybníky tak mohou vyschnout. Tento osud potkal Čimický i Bohnický potok. Naštěstí lze promyšleným zásahem tento negativní vývoj někdy zastavit a vrátit.

Krátkých vodních toků se v Praze nachází kolem stovky, na našem kopci lze v závislosti na aktuální hladině spodní vody najít tyto potoky:

Bohnický potok

Dříve tekl Bohnickým údolím, vpravo podél Bohnické ulice. Jeho hlavní prameniště bylo nevratně poškozeno již při stavbě léčebny poč. 20. století, zbylá voda byla  svedena do dešťové kanalizace. Levobřežní přítoky utrpěly při stavbě sídliště, v dolní části údolí v okolí bývalého Lísku se voda objevuje stále. Magistrát hl. m Prahy chce v dalších etapách projektu obnovy a revitalizace pražských nádrží obnovit Bohnický potok v délce celého údolí.

Čimický potok

Pramení  na začátku Čimického údolí, východně od Čimického rybníka, a kvůli výstavbě kanalizace byl v posledních dvaceti letech 20. století téměř zničen. Po citlivé obnově Magistrátem hl. m. Prahy, kdy došlo hlavně k utěsnění kanalizační stoky, potok naplnil rybník a pokračuje západním směrem ke Koztoprtskému rybníčku a dále do Zámecké rokle. V dolní části údolí už je v korytě voda po celý rok. Ústí potoka před  areálem bývalé dynamitky si díky překvapivému tvaru můstku všimne i méně pozorný cyklista :).

Drahaňský potok

Vytéká  z požární nádrže v horní části obce Dolní Chabry, dále pokračuje kolem čističky odpadních vod a následně vtéká do Drahaňské rokle. Je poměrně vodnatý, níže v údolí se rozlévá do širšího mělkého koryta, do Vltavy ústí nenápadně.  

Podhořský potok

Tento krátký potůček, který v malých kaskádách ukrývá ideální podmínky pro malé obratlovce a obojživelníky, tvoří osu Černé rokle.

Haltýř

Pramení v přírodní památce Havránka, jedná se o krátký, ale výrazný potok. Od středověku byl zdrojem vody pro celé osídlení Tróje. Dle písemných dokladů odtud byla od roku 1670 vedena voda dřevěným potrubím do Trojského zámku. Až do 80. let 20. stol., kdy bylo v rámci rekonstrukce zámku přívodní potrubí v celém areálu zámecké zahrady zrušeno, využívala tento vodní zdroj pražská zoologická zahrada.

Rybníky

Rybníček byl obnoven v roce 2019 kousek nad bývalým obecním rybníkem. Ten nechala obec vybudovat v roce 1885 a sloužil zřejmě jako usazovací nádrž před zavedením kanalizace. Obec ho nechala zavézt v roce 1907. Kvůli vedení dešťové kanalizace není obnova v původním místě možná. Rybník navazuje na skalní výchoz, který byl očištěn od náletové vegetace, má vypouštěcí zařízení a bezpečnostní přeliv. Nádrž má plochu cca 650 m2 a hloubku 1,5 m, významná je hlavně jako napajedlo pro ptáky a zvěř, vodní bezobratlé a obojživelníky. Není určena k chovu ryb.

Bohnický

Čimický

První zmínky o rybníku jsou z urbáře z 15. století. V 60. letech 20. století byl vyčištěn a využíván rybáři,  sloužil také jako záložní zdroj požární vody. Při výstavbě kanalizace v letech  1977 – 1983 byl rybník vypuštěn, na levém břehu byla budována kmenová  stoka F. Po dokončení výstavby se již rybník nepodařilo znovu napustit, protože nově vybudované kanalizace strhly většinu vody v okolí rybníka.

V roce 2000 byl učiněn pokus o napuštění rybníka drenážními vodami svedenými z okolí  nynějšího parkoviště u OC Drahaň. Ani toto řešení nevedlo k napuštění rybníka. Až celková revitalizace rybníka spojená s úpravami  kanalizační stoky zahájená v dubnu 2005 byla úspěšná a rybník se podařilo znovu napustit. Na jižním konci hráze je informační panel s podrobnými informacemi.

Tento rybník je zakreslen již na mapách z roku 1750, byl postaven na podmáčených loukách uprostřed Čimického údolí. Dnešní podobu lesního rybníčku získal až ve 20. století, kdy území přestalo být hospodářsky využíváno a okolí rybníka zarostlo bujnou vegetací. Do té doby byla v okolí obdělávaná pole, skály a dno údolí se používaly jako pastviny. Ty zřejmě daly rybníčku jméno –  slovní spojení „kozí prtě“ označují kozí pěšiny vyšlapané ve svahu.

K pokusům o opravu rybníka došlo v 2. polovině 20. století, ovšem další desetiletí zanedbané údržby vedla k destrukci hráze a rybník vypadal spíše jako lesní tůň. V roce 2011 byla provedena jeho celková rekonstrukce.

V okolí rybníka bylo v roce 2010 nalezeno 58 druhů rostlin a 125 druhů motýlů. Charakter rybníka asi nejvíce vyhovuje obojživelníkům. Vyskytuje se zde skokan skřehotavý, skokan štíhlý, vzácně i ropucha obecná a dva druhy čolků. Přijďte si je navečer v létě poslechnout…

Koztoprtský

Studánky a prameny

Studánku tvoří betonová skruž s nízkou dřevěnou sedlovou stříškou. Nachází se v horní části údolí s názvem Černá rokle, opravena byla v roce 2016. Studánka je pramenem Podhořského potoka, který tvoří osu Černé rokle. Kousek pod pramenem je malé jezírko a níže v rokli vytváří potok několik pěkných vodopádů. Asi o 90 m níže se v rokli  nalézá další studánka „V Černé rokli”.

Vzhledem k blízkosti archeologické lokality Na Farkách (ohrazená výspa nad Vltavou) je pravděpodobné, že studánka Bendovka byla zdrojem vody pro první obyvatele Bohnic.

„Bendovka”, také „Nad Černou roklí”

Drahaňská

Nejsilnější pramen je jímán do zakryté skruže o průměru jeden metr, voda vytéká kovovou trubkou do menší tůně zpevněné plochými kameny. Studánka se nachází východně od Drahaňského mlýna, na pravém břehu Drahaňského potoka, kousek od lávky přes Drahaňský potok.

Traduje se, že voda má blahodárné účinky na zrak, jméno Prdlavá však získala podle působení na jiné části lidského organismu 🙂

Haltýř a Havránka

Prameniště v přírodní památce Havránka zahrnuje upravené jímací objekty Trojský haltýř (pobořená zděná jímka na okraji prameniště, zakrytá rozpadající se konstrukcí z dřevěné kulatiny), Pod Haltýřem a neupravený pramen Havránka.  Studánky jsou pramenem krátkého a výrazného potoka, zvaného Haltýř.

Pod Čimicemi

Dnes již neznatelný pramen  v horní části Zámecké rokle nad bývalou dynamitkou se nacházel v ostré pravotočivé zatáčce údolí při patě svahu na jeho pravé straně. Voda se objevuje níže v údolí jen ve formě kaluží a podmáčeného terénu bez zřetelného vývěru.

V Bohnickém údolí

Dnes již zanesená studánka bez vody. Ukryta je v lese v pravém svahu Bohnického údolí, cca 250 m JV od rohu hřbitova bohnické léčebny. Hledat ji můžete v rokli asi 150 m od horního okraje lesa v místech, kde se rokle začíná zahlubovat.

Takto vypadala studánka v roce 2013, tehdy tu ještě pramenila voda. V létě 2021 je už bez vody, ani nalézt se nám ji nepodařilo. Třeba budete mít více štěstí při svém pátrání vy…

Studny pro léčebnu

Při stavbě léčebny v roce 1908 byly v blízkosti hlavního vstupu vyhloubeny studny pro čerpání pitné vody. Užitková voda se čerpala z Vltavy a byla podzemním potrubím vedena do vodárenské věže. Více info na panelu č. 6.

Tůně

Prameniště Dotek

Vývěr z jasně ohraničeného prameniště napájející nepřehlédnutelný rybníček Dotek v Čimickém háji. Místo je zastavením naučné stezky skřítka Čimíska. Voda se během roku pravidelně ztrácí, jezírko proto vysychá, ale časem se voda zase objeví.

Nad rozvodnou

Pramen vyvěrá v široké tůňce v Čimickém háji. Pokračuje krátkým odvodem vody přes dolní cestu do pole, kde mizí.

Tůň v Černé rokli

Voda ze studánky Bendovka se nakrátko zdržuje v blízké tůni, ze které vytéká pod jménem Trojský potok a rychle spěchá prudkou strží k mohutnému toku Vltavy.

Obecní rybník

Místní obecní kronika se o vzniku rybníčku zminuje, bohužel bez dalších podrobností. Zdá se, že mohl sloužit jako usazovací nádrž pro místní odpadní vody.

Důvod zrušení rybníku v roce 1907 se nám v oficiálních zdrojích ještě nepodařilo objevit.

Podpořeno z grantového programu ČSOB pomáhá regionům a z prostředků MČ Praha 8 a spolku Bohnice žijí, z.s.

Text: Ing. Blanka Rošická

Odborná spolupráce: RNDr. Josef K.Fuksa, CSc, Ing. Jiří Rom

Grafické zpracování: Miki Mára

Zdroje: www.praha-priroda.cz, http://portalzp.praha.eu/, www.estudanky.eu

Josef K. Fuksa, Eva Mlejnská: Pražské prameny, stav 2011-2013, VUV TGM Praha 2015

Obecní kronika – Památní kniha obce Bohnické, Bedřich Vytouš – Historie Bohnic

mapový podklad – ČUZK

Fotografie poskytli: Daniela Plocková, Martin Rezek, Blanka Rošická, Mária Trenklerová

www.bohniceziji.cz

Realizace – léto 2022

Pokud by byl panel poškozen, kontaktujte nás prosím – blankarosi@seznam.cz