Motýli

Buližníkový vcholek Velké skály okupují při námluvách a letech otakárci ovocní a fenykloví, běžná je tu babočka admirál, na loukách pod skalami na vojtěšce a jeteli se vyskytují modrásci – krušinoví, kozincoví, černolemí, podobní, tmavohnědí, k podzimu modrásci vikvicoví. Poblíž Velké skály v prostoru bývalé třešňovky na keřích bývalo mnoho ostruháčků – březový, jilmový s kresbou W na rubu dolního křídla, či kapinicový.

modrasek-kozincovy
Modrásek kozincový
babocka-admiral
Babočka admirál, rub, reverz křídla, zavřená křídla
babocka-admiral2
Babočka admirál, rub, reverz křídla, zavřená křídla

Kvůli intenzivnímu kácení keřů – trnek, hlohů, dřišťálu či ptačího zobu – které jsou nezbytnou součástí vývojového cyklu – však ostruháčci na louce pod Velkou skálou zmizeli. Larvám totiž chyběla vhodná potrava.

ostruhacek-jilmovy
Ostruháček jilmový
Ostruháček kapinicový
Ostruháček kapinicový

U ostruháčků je pro určení druhu důležitejší reverz křídel, rub, “zavřená křídla”

Jak daleko létá motýl?

Babočka bodláková nesnáší teploty pod bodem mrazu, a proto odlétá do jižní Evropy a Afriky. Po uschnutí živných rostlin na jihu se vrací do střední Evropy, často pokračuje až do Skandinávie. Před pár lety byly na našem sídlišti stovky migrujících baboček.

Který motýl má voničkový pruh a k čemu mu slouží?

Perleťovec stříbropásek je krásný velký motýl, jehož sameček má na horním křídle voničkové pruhy, samička má křídlo se skvrnami. Voničkový pruh může mít formu tmavších šikmých proužků na líci horního křídla. Je tvořen speciálními šupinkami, které vylučují atraktivní feromony pro přilákání samiček.