13 – Žijeme filmem

Věděli jste, že náš (bohnicko-čimicko-trojský) kopec je oblíbenou lokací filmařů?

Sídliště

V sedmdesátých a osmdesátých letech se bohnické sídliště objevilo hned v několika filmech i seriálech, nejprve jako rozestavěné, později už i osídlené. Mnozí z vás si možná vzpomenou
třeba na dobrodružný příběh Kaňka do pohádky z roku 1981 a na jeho osmiletou hrdinku Vendulku (Žaneta Fuchsová), která se svým mladším bratrem pobíhá po našem sídlišti –tu seběhnou po nájezdu nákupního centra Odra, tam zase přeběhnou hřiště ve Štětínské. Film Čekání na déšť se téměř celý odehrává na zpola rozestavěném bohnickém sídlišti. Část paneláků už je obyvatelná (např. v ulici Poznaňská), z některých je postaven teprve skelet a pokládají se inženýrské sítě.

V seriálu Arabela (konkrétně v 7. dílu s názvem Pohádky jdou do sběru) si zase zahrála ulice Vratislavská, kde tančily víly a trpaslíci právě přicházeli z práce domů. Xenie s Petrem sem přišli zkontrolovat, jak se pohádkové postavy zabydlely v panelovém domě. Od přadlen se dozví, že zase nejezdí výtah, Honza si stěžuje, že na sporáku se nedá sedět tak pohodlně jako na peci, Xenie pak vyhodí do kontejneru kouzelný hrneček, který vaří kaši, jako zoufale nemoderní. A kontrolu zakončí dětmi oblíbená scéna, kdy se jeden z trpaslíků spláchne do záchodu.

Obchodní centra

Další zajímavou lokalitou je stará část obchodního centra Krakov. Objevila se například v seriálu Případy prvního oddělení, díl 13 – Smrt novináře. Jde o mediálně známou kauzu, kdy se novinář na procházce s kočárkem zastal dívky v parku na Karlově náměstí a zaplatil za to životem. Na Krakov do trafiky „U Dušana“ v patře pak přichází vyšetřovatel zjišťovat detaily k případu a pochválí duchapřítomného trafikanta, který podezřelého muže vyfotil na mobil.

Staré obchodní centrum Odra bylo zase použito třeba ve filmu Smích se lepí na paty, dobrodružném příběhu pro děti Kaňka do pohádky, malé úsměvné televizní komedii Vánoční Růženka nebo v seriálech Dlouhá míle, Clona či Specialisté.

Amadeus

  • 1984
  • Režie: Miloš Forman
  • Hrají: Tom Hulce, F. Murray Abraham, Elizabeth Berridge, Simon Callow, Roy Dotrice, Christine Ebersole, Jeffrey Jones
  • Popis: Ve Vídni roku 1781 posedne dvorního skladatele Antonia Salieriho (Abraham) nesmírná závist přerůstající v šílenství poté, co si uvědomí, že jemu je božský hudební talent navždy upřen, dostalo se podobného daru nevycválanému a drzému Mozartovi (Tom Hulce). Salieri je odhodlán svého soka zničit jakýmikoliv prostředky. (Warner Bros. CZ)
  • Zajímavost: Mozartův pohřeb se točil na místním Ústavním hřbitově.

Kaňka do pohádky

  • 1981
  • Režie: Ota Koval
  • Hrají: Žaneta Fuchsová, Lukáš Bech, Milena Steinmasslová, Josef Patočka, Oldřich Velen, Vladimír Hrabánek, Zita Kabátová
  • Popis: Osmiletá Vendulka, na kterou rodiče nemají příliš času, dostane k narozeninám knihu Josefa Lady věnovanou dětem, která je plná kouzelných obrázků a říkadel. Nejkouzelnější je ovšem velká kaňka, kterou Vendulka objeví na začátku knihy. Když se jí dotkne, ocitne se v ateliéru Josefa Lady a v pohádkovém světě.
  • Zajímavost: Fotografie zachycuje poslední okamžiky nájezdu k Odře, po kterém děti ve filmu sbíhaly.

Vrať se do hrobu

  • 1989
  • Režie: Milan Šteindler
  • Hrají: Milan Šteindler, Dana Batulková, Klára Pollertová-Trojanová, Kryštof Koláček, Matěj Peprník, Halina Pawlowská
  • Popis: Sociolog Víťa Jakoubek je třicátník, otec dvou dětí. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých.
  • Zajímavost: Chodba paneláku v Hlivické ulici z fotografie, po které chodil Víťa Jakoubek domů pronásledován ukecanou sousedkou, měří neuvěřitelných 108 m.

Občas se tu točí i filmy cizí produkce. Příkladem z poslední doby je akční thriller The Gray Man (2022). Poměrně dost scén z filmu se natáčelo v Praze, dokonce i u nás na kopci ve Svídnické a Ratibořské ulici. Tramvaj z fotografie nakonec k nám do Bohnic nedojela, ale konečnou tu psanou má. Tuto „tramvaj“ skládali v Dopravním podniku hl. m. Prahy z rozbitých kusů přímo pro natáčení tohoto filmu z produkce Netflixu. Tramvaj neměla kovová kola, jezdila totiž na pneumatikách, měla upravenou střechu i zadní část karoserie.

Na Velké skále stojí hned několik zajímavých domů, které se objevily třeba v seriálu Život a doba soudce A. K. nebo ve filmu Tátova volha. A v jedné zajímavé místní moderní vile se odehrává děj téměř celého filmu Ruce v záruce.

Kuriozity

Náš kopec se pyšní i několika kuriozitami, jako je údajně nejdelší panelák v republice (Zelenohorská), nebo zvláštní panelový dům v Hlivické ulici s průchody mezi dvěma částmi budovy v každém čtvrtém patře, známými z filmu Muž na drátě, v jehož závěru můžeme vidět zloděje, který se přelézáním přes nejvyšší průchod snaží uniknout policii, a velmi dlouhými chodbami. Ty využil Milan Šteindler ve filmu Vrať se do hrobu! nebo Karel Kachyňa při natáčení Čekání na déšť z roku 1978.

A zejména musíme zmínit Ústavní hřbitov (přezdívaný Hřbitov bláznů), kde se natáčely ponuré scény z pohřbu do filmu Miloše Formana Amadeus.

Psychiatrická nemocnice Bohnice

Rájem filmařů je ale především Psychiatrická nemocnice Bohnice, kde se to filmovými lokacemi jen hemží. Obrovský park, prvorepublikové vily, nemocniční pavilony s původními interiéry, opuštěné budovy, bývalá prádelna (zde se prý točil například zahraniční film Hostel), socioterapeutická farma, krásné a klidné prostředí…

Pohled na léčebnu

Co víc si přát. Z populárních seriálů, které se zde natáčely, bychom mohli jmenovat např. Vyprávěj (park, pavilony, hlavní budova), První republika, Kriminálka Anděl, Čtvrtá hvězda (scéna v kostele), Rapl či Zdivočelá země a z filmů třeba Pozor, vizita!, Jak svět přichází o básníky nebo Pohádky pro Emu (hlavní budova a park posloužily jako nemocnice, kde ležela dívčina maminka a kde se Ema seznámila se svým tatínkem). Film Městem chodí Mikuláš se dokonce téměř celý odehrává v PNB a jejím bezprostředním okolí. Nenatáčí se zde jen filmy a seriály klasické produkce, ale také hudební klipy (hlavně v bývalé prádelně), dokumenty či krátké studentské nebo experimentální filmy (např. Svatý Mikuláš).

Fotografie k filmům

Chtěli jsme použít fotografie přímo z filmů, ale bohužel to nevyšlo. Získat práva na fotky z natáčení nebo políčka z filmů není totiž vůbec jednoduché.  Je nutno požádat majitele práv o vyhledání potřebné fotografie v archivu (nebo nechat vystřihnout políčko z filmu). Film nebo fotka musí být v digitalizované podobě. Následně je nutno získat souhlas majitele práv, fotografa/kameramana, který příslušnou scénu fotil/točil, režiséra, kostyméra, výtvarníka a všech herců z fotky. Úplně nejtěžší disciplínou je ale najít na ně kontakty, obzvlášť pod dozorem GDPR. Proto jsme udělali současné fotografie míst, kde se příslušné filmy natáčely. Zkuste se na filmy podívat a místa v nich najít. A několik fotografií jsme nahradili kreslenými obrázky i s postavami z filmu na příslušné lokaci. Poznáte, kde to je?